ZAGREB, 21. srpnja 2014. - Treće Hrvatske svjetske igre (HSI) otvorene su 21. srpnja 2014. godine na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Na Igrama koje organizira Hrvatski svjetski kongres sudjeluje oko 750 mladih ljudi hrvatskog podrijetla iz 25 zemalja i oko 2.000 gostiju, koji će se do 26. srpnja natjecati u 13 sportova.
Radi se o amaterskom sportskom natjecanju na kojem sudjeluju Hrvati i njihovi potomci iz cijeloga svijeta, predstavljajući državu u kojoj žive. Cilj Igara je kroz sportska i kulturna druženja povezati mlade Hrvatice i Hrvate i dati poticaj za njegovanje hrvatskog identiteta, povratak u domovinu i buduća gospodarska ulaganja u Hrvatsku. Igre su do sada održane dva puta, 2006. i 2010. godine u Zadru. Organizator Igara je Hrvatski svjetski kongres, krovna udruga hrvatskih iseljenika diljem svijeta, koja kao međunarodna, neprofitna, nevladina i nestranačka organizacija povezuje Hrvate i Hrvatice, hrvatske udruge i ustanove izvan Domovine i tako stvara bolje uvjete za interese hrvatske domovine i hrvatskog izvandomovinstva.
Hrvatski olimpijski odbor (HOO) kao krovna sportska organizacija čija je temeljna zadaća promicanje sportskih vrijednosti i vrijednosti olimpizma, ne samo među građanima unutar granica Hrvatske već i u dijaspori, pokrovitelj je HSI od samih početaka 2006. godine. Zajedno s nacionalnim sportskim savezima koji organiziraju sva sportska natjecanja za sudionike iz cijelog svijeta, HOO je snažno podržao organizaciju Igara. Ostali pokrovitelji Igara su predsjednik RH Ivo Josipović, Hrvatski sabor, Državni ured za Hrvate izvan domovine, Hrvatska matica iseljenika, Grad Zagreb, te druge ustanove.
Na svečanom otvaranju na glavnom zagrebačkom trgu u defileu su se predstavili svi sudionici, a za kulturno-umjetnički dio programa pobrinuli su se operna umjetnica Barbara Othman koja je otpjevala himnu „Lijepa naša“, ansambl „Lado“, Ana Rucner, ženski vokalno instrumentalni ansambl „Lipe“ i drugi. Otvaranju HSI-a prethodila je sveta misa u Zagrebačkoj katedrali koju je predvodio zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski. Sudionike Igara na otvaranju su, među ostalima, pozdravili predsjednik Hrvatskog svjetskog kongresa fra Šimun Šito Šorić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, a u ime HOO-a obratila im se Danira Bilić, voditeljica projekata olimpizma pri Hrvatskoj olimpijskoj akademiji. U svom pozdravnom govoru prisjetila se onih uspješnih hrvatskih sportaša koji su rođeni i odrasli u iseljeništvu, da bi kasnije kao hrvatski reprezentativci na najbolji mogući način predstavljali svoju domovinu. (hoo/msč)








